კვლევა მოიცავდა როგორც რაოდენობრივ, ისე თვისებრივ კომპონენტებს. კერძოდ, კვლევის ჩასატარებლად გამოყენებული იქნა გაეროს ბავშვთა ფონდის მიერ შემუშავებული სკოლებში წყლის, სანიტარიული და ჰიგიენური პირობების გლობალური შეფასებისა და მონიტორინგის მეთოდოლოგია, რომელიც მოიცავს სამ ძირითად მეთოდს: ა) სკოლის დირექტორებთან/ადმინისტრატორებთან პირისპირ ინტერვიუს; ბ) ინფრასტრუქტურასა და მოსწავლეთა ჰიგიენურ ქცევაზე დაკვირვებას; გ) სკოლის მოსწავლეებითა და მასწავლებლებით დაკომპლექტებული ფოკუს ჯგუფების დისკუსიებს.
კვლევის გენერალურ ერთობლიობას წარმოადგენდა 2013 წლისთვის საქართველოში მოქმედი საჯარო ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლები (2085 სკოლა).
რაოდენობრივი კომპონენტისათვის შერჩევის ზომად განისაზღვრა 600 სკოლა. შერჩევის ჩარჩოდ გამოყენებული იქნა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ მოწოდებული სკოლების სია.
კვლევისათვის გამოყენებულ იქნა სტრატიფიცირებული შერჩევა. სტრატიფიკაციის ნიშნებს წარმოადგენდა:
- რეგიონი
- დასახლების ტიპი (ქალაქი/სოფელი)
- ეთნიკურობა - სწავლების ენა (ქართული/არაქართული ერთენოვანი/მრავალენოვანი)
სულ საქართველოს სკოლები დაიყო 35 სტრატად. შერჩევის მთელი მოცულობა (600 სკოლა) გადანაწილდა სტრატებში სკოლების რაოდენობის პროპორციულად. სკოლების შერჩევა ყოველ სტრატაში განხორციელდა მარტივი შემთხვევითი შერჩევის საშუალებით.
რაოდენობრივი კომპონენტის შედეგების ცდომილება არ აღემატება 5%-ს ქვეყნის დონეზე, ხოლო 10%-ს რეგიონის დონეზე. 95%-იანი საიმედობით, ცდომილების მნიშვნელობები სტრატებში შეადგენს:
- თბილისი - 11%
- ქალაქები - 8-13 %
- სოფლები - 3.9%
თვისებრივი კომპონენტის ფარგლებში ფოკუს ჯგუფები ჩატარდა საჯარო სკოლებში დედაქალაქსა და საქართველოს რამდენიმე რეგიონში. კერძოდ, კახეთში, ქვემო ქართლსა და მცხეთა–მთიანეთში. ფოკუს დისკუსიები შედგა სკოლის მასწავლებლებთან და მოსწავლეებთან. დისკუსიებისათვის სკოლების შერჩევისას გათვალისწინებული იყო სკოლის ზომა (დიდი, პატარა), ადგილმდებარეობა (დედაქალაქი, სხვა ქალაქი, სოფელი, მთიანი რეგიონი) და ეთნიკური უმცირესობით დაკომპლექტებული სკოლები.
ქვემოთ ცხრილში მოცემულია სკოლები და ის სამიზნე აუდიტორია, რომლებიც იქნა ჩართული ფოკუსურ დისკუსიებში:
სამიზნე აუდიტორია |
ფოკუს ჯგუფების რაოდენობა |
ფოკუს ჯგუფების ჩატარების ადგილი |
მოსწავლე (ბიჭები: 5–8 კლასი) |
1 (8-10 მონაწილე) |
თელავი |
მოსწავლე (გოგონები: 8–12 კლასი) |
2 (8-10 მონაწილე) |
თბილისი შულავერი |
მასწავლებელი |
თბილისი დუშეთი |
რიგ შემთხვევებში, ფოკუს ჯგუფები ჩატარდა სკოლის გარეთ, ნეიტრალურ ადგილას, რამაც გაამარტივა სხვადასხვა სკოლებიდან რესპონდენტების შერჩევის პროცედურა. სხვა შემთხვევებში, ფოკუს ჯგუფების სკოლებში ჩატარებამ მკვლევარს საშუალება მისცა ერთის მხრივ ადგილზე დაეთვალიერებინა სკოლის სანიტარიულ– ჰიგიენური პირობები და დაეფიქსირებინა პრობლემები; ხოლო მეორეს მხრივ, გაეზარდა რესპონდენტთა მოტივაცია, რამდენადაც მკვლევარის ადგილზე ვიზიტს რესპონდენტები მათი პრობლემებით რეალურ დაინტერესების ნიშნად აღიქვამდნენ.
ინსტრუმენტი და საველე სამუშაოები
დირექტორთა კითხვარი, დაკვირვების ფორმა და სახელმძღვანელოები ფოკუს ჯგუფებისათვის შეიქმნა გაეროს ბავშვთა ფონდის მიერ შემუშავებული WASH-ის მეთოდოლოგის ფარგლებში, სტანდარტიზირებულ ფორმებზე დაყრდნობით. კვლევის ინდიკატორები განხილულ იქნა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ექსპერტებთან და გაეროს ბავშვთა ფონდთან თანამშრომლობით.
გაეროს ბავშვთა ფონდის ოფისმა საქართველოში, აგრეთვე, მონაწილეობა მიიღო კვლევის ინსტრუმენტების შემუშავებაში, ინტერვიუერების/დამკვირვებლების ტრენინგში ინსტრუმენტების გამოყენების წესებსა და სპეციფიური ტერმინოლოგიის გამოყენებაში და ტექნიკურ დახმარებას უწევდა კვლევით ჯგუფს ანგარიშზე მუშაობის ეტაპზე.
სულ კვლევის ფარგლებში შემუშავდა ოთხი ინსტრუმენტი: დაკვირვების ფორმა, დირექტორთა და სკოლის ადმინისტრაციის კითხვარი და ორი განსხვავებული სახელმძღვანელო ფოკუს დისკუსიებისათვის. საველე სამუშაოებს წინ უძღვოდა ინსტრუმენტების პილოტაჟი.
საველე სამუშაოები განხორციელდა კვლევითი კომპანიის, ბისიჯის მიერ 2013 წლის შემოდგომის დასასწყისში.
საველე სამუშაოების მიმდინარეობა და შენიშვნები მონაცემებთან დაკავშირებით
- კვლევისათვის შერჩეულ სკოლის დირექტორებს, კვლევითმა კომპანიამ მიმართა წერილობით. კვლევის საკითხების განმარტებისა და კვლევის მნიშვნელობის გაცნობის შედეგად, სკოლის დირექტორები იჩენდნენ მაღალ ინტერესს. სკოლის დირექტორები თავად განმარტავდნენ, რომ კვლევაში მათი ჩართულობა და ინტერესი პრობლემების სიმწვავითა და ამ პრობლემებით დაინტერესებული მხარის გამოჩენით იყო გამოწვეული;
- ერთეულ შემთხვევებში, სკოლის დირექტორებმა უარი განაცხადეს კვლევაში მონაწილეობაზე კვლევითი ორგანიზაციიდან მიღებული წერილის საფუძველზე. თუმცა, ადგილობრივ საგანმანათლებლო რესურს ცენტრთან კომუნიკაციის შემდეგ, ეს პრობლემა დადებითად გადაწყდა და სკოლებმა კვლევაში მონაწილეობა მიიღეს;
- კვლევის მიმდინარეობისას, ერთეულ შემთხვევებში, საჭირო გახდა შერჩეული სკოლების ჩანაცვლება შერჩევის დამატებითი ბაზიდან, რაც უკავშირდებოდა სკოლებში მიმდინარე სარემონტო სამუშაოებს ან სკოლის ძირითადი შენობის უფუნქციობას, რა დროსაც, მოსწავლეები გადანაწილებულები იყვნენ სხვადასხვა კერძო შენობებში;
- გამოკითხული სკოლების მდგომარეობა სანიტარიისა და ჰიგიენის მხრივ ძალიან განსხვავებულია, რაც, გარდა ადგილმდებარეობისა, დამოკიდებლია სხვა მრავალ ფაქტორზე, როგორიცაა, სკოლის ზომა, მოსწავლეთა შემადგენლობა, სკოლის ტრადიცია, სკოლის მართვა და სხვა. შესაბამისად, კითხვარში მოცემულ მთელ რიგ საკითხებზე, მიღებული პასუხების დიაპაზონი ფართოა.
- ძირითად შემთხვევებში, ინფორმაცია სეზონური გაცდენების შესახებ დირექტორის დაახლოებით შეფასებას ეფუძნება და არა სტატისტიკას. როგორც დირექტორები აღნიშნავენ, ამ ტიპის აღრიცხვა სკოლებში აღარ ხდება. ასევე, სოფლებში, გაცდენების მაღალი წილი უკავშირდება შემოდგომას. სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოების წარმოების აქტიური პერიოდის გამო, რომელშიც ჩართულები არიან მოსწავლეები;
- მკვლევარების დაკვირვებით, სკოლებში, შეინიშნებოდა მობილიზება კვლევაში მონაწილეობის შესახებ წერილის მისვლის შემდეგ. სკოლები გამოიყურებოდა უფრო სუფთად, მოწესრიგებულ მდგომარეობაში, ვიდრე, მკვლევარების აზრით, ჩვეულებრივ პირობებში, გაუფრთხილებლად მისვლის შემთხვევაში იქნებოდა. მკვლევარებმა დაასახელეს სკოლის დამლაგებლებთან ან მნესთან გასაუბრების არაერთი ფაქტი, როდესაც, მათ დირექტორისგან წინასწარ მიიღეს შეტყობინება დასუფთავებაზე ან ინფრასტრუქტურის შეკეთებაზე.
- რიგ შემთხვევებში, კვლევის საკითხებზე სკოლებში არსებულ მდგომარეობას სხვადასხვა მიმართულებით არ აქვს ზოგადი ხასიათი, არამედ ინტერვიუს ჩატარების დღეს უკავშირდება. მაგ.: შემთხვევა, როდესაც ინტერვიუს პროცესის დროს მოხდა საპირფარეშოს დემონტაჟი ან ბუფეტის დაკეტვა რამდენიმე დღით, რაც დაკავშირებული იყო სკოლებში კვების მომსახურეობის გამწევი კომპანიის ცვლილებასთან.
- მკვლევარების დაკვირვებით, ზოგ შემთხვევაში, მხოლოდ მათი ვიზიტისას მოხდა სკოლაში წყლის გაშვება. მათი აზრით, სკოლაში, როგორც წესი, წყალი გადაკეტილია წყლის ეკონომიის მიზნით.
- აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ სკოლის დირექტორები, განსაკუთრებით თბილისში, მწვავედ განიცდიან წყლის გადასახადის პრობლემას. სკოლის დირექტორების აზრით, სკოლებში წყლის გადასახადი არ უნდა ანგარიშდებოდეს იმ პრინციპით, როგორც კერძო კომპანიებში, არამედ, მათთვის უნდა იყოს დაწესებული სკოლისთვის მისაღები/შეღავათიანი ტარიფი.
- მკვლევარების რეკომენდაციით, მსგავსი ტიპის კვლევის ჩატარებისას, უმჯობესია, თუ ერთ სკოლაში იმუშავებს ორი მკვლევარი – ერთი მკვლევარი კითხვარის საშუალებით მიიღებს ინფორმაციას სკოლის შესახებ, ხოლო მეორე მკვლევარი დააკვირდება სკოლის ინფრასტრუქტურას და ჰიგიენურ ქცევას. ამ შემთხვევაში, თავიდან ავირიდებთ დირექტორის გავლენით მიღებულ ინფორმაციას , რაც გაზრდის დაკვირვების პროცესის ობიექტურობას.
- 0. კითხვარის დეტალები
-
s1:
რეგიონი- 0. კითხვარის დეტალები
შეკითხვა:კოდი:s1Data Type:Categorical
პასუხები:- თბილისი
- იმერეთი
- კახეთი
- ქვემო ქართლი
- შიდა ქართლი
- სამცხე–ჯავახეთი
- გურია
- აჭარა
- მცხეთა–მთიანეთი
- სამეგრელო ზემო სვანეთი
- რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი
s3:
დასახლების ტიპი- 0. კითხვარის დეტალები
შეკითხვა:დასახლების ტიპიკოდი:s3Data Type:Categorical
პასუხები:- ქალაქი
- სოფელი
I. ზოგადი პირობები-
a1_n1_1:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ფანჯრების სისუფთავე- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ფანჯრების სისუფთავეკოდი:a1_n1_1Data Type:Categorical
პასუხები:- კარგი
- მეტნაკლებად კარგი/ნორმალური
- ცუდი
a1_n1_2:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - იატაკის სისუფთავე- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - იატაკის სისუფთავეკოდი:a1_n1_2Data Type:Categorical
a1_n1_3:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - მაგიდების ზედაპირების სისუფთავე- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - მაგიდების ზედაპირების სისუფთავეკოდი:a1_n1_3Data Type:Categorical
a1_n1_4:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ჭერის სისუფთავე- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ჭერის სისუფთავეკოდი:a1_n1_4Data Type:Categorical
a1_n1_5:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - საკმარისი განათება- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - საკმარისი განათებაკოდი:a1_n1_5Data Type:Categorical
a1_n1_6:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ოთახის ტემპერატურა- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ოთახის ტემპერატურაკოდი:a1_n1_6Data Type:Categorical
a1_n2_1:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ფანჯრების სისუფთავეკოდი:a1_n2_1Data Type:Categorical
a1_n2_2:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - იატაკის სისუფთავეკოდი:a1_n2_2Data Type:Categorical
a1_n2_3:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -მაგიდების ზედაპირების სისუფთავე- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -მაგიდების ზედაპირების სისუფთავეკოდი:a1_n2_3Data Type:Categorical
a1_n2_4:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ჭერის სისუფთავეკოდი:a1_n2_4Data Type:Categorical
a1_n2_5:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -საკმარისი განათება- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -საკმარისი განათებაკოდი:a1_n2_5Data Type:Categorical
a1_n2_6:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ოთახის ტემპერატურაკოდი:a1_n2_6Data Type:Categorical
a1_n3_1:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ფანჯრების სისუფთავეკოდი:a1_n3_1Data Type:Categorical
a1_n3_2:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - იატაკის სისუფთავეკოდი:a1_n3_2Data Type:Categorical
a1_n3_3:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - მაგიდების ზედაპირების სისუფთავეკოდი:a1_n3_3Data Type:Categorical
a1_n3_4:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ჭერის სისუფთავეკოდი:a1_n3_4Data Type:Categorical
a1_n3_5:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - საკმარისი განათებაკოდი:a1_n3_5Data Type:Categorical
a1_n3_6:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ოთახის ტემპერატურა- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ოთახის ტემპერატურაკოდი:a1_n3_6Data Type:Categorical
a1_n4_1:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ფანჯრების სისუფთავეკოდი:a1_n4_1Data Type:Categorical
a1_n4_2:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - იატაკის სისუფთავეკოდი:a1_n4_2Data Type:Categorical
a1_n4_3:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - მაგიდების ზედაპირების სისუფთავეკოდი:a1_n4_3Data Type:Categorical
a1_n4_4:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ჭერის სისუფთავე- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ჭერის სისუფთავეკოდი:a1_n4_4Data Type:Categorical
a1_n4_5:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -საკმარისი განათებაკოდი:a1_n4_5Data Type:Categorical
a1_n4_6:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ოთახის ტემპერატურაკოდი:a1_n4_6Data Type:Categorical
a1_n5_1:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ფანჯრების სისუფთავეკოდი:a1_n5_1Data Type:Categorical
a1_n5_2:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -იატაკის სისუფთავე- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -იატაკის სისუფთავეკოდი:a1_n5_2Data Type:Categorical
a1_n5_3:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -მაგიდების ზედაპირების სისუფთავეკოდი:a1_n5_3Data Type:Categorical
a1_n5_4:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ჭერის სისუფთავეკოდი:a1_n5_4Data Type:Categorical
a1_n5_5:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - საკმარისი განათებაკოდი:a1_n5_5Data Type:Categorical
a1_n5_6:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ოთახის ტემპერატურაკოდი:a1_n5_6Data Type:Categorical
a1_n6_1:
ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ფანჯრების სისუფთავე- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ფანჯრების სისუფთავეკოდი:a1_n6_1Data Type:Categorical
a1_n6_2:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -იატაკის სისუფთავეკოდი:a1_n6_2Data Type:Categorical
a1_n6_3:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - მაგიდების ზედაპირების სისუფთავეკოდი:a1_n6_3Data Type:Categorical
a1_n6_4:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ჭერის სისუფთავეკოდი:a1_n6_4Data Type:Categorical
a1_n6_5:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -საკმარისი განათებაკოდი:a1_n6_5Data Type:Categorical
a1_n6_6:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ოთახის ტემპერატურაკოდი:a1_n6_6Data Type:Categorical
a1_n7_1:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ფანჯრების სისუფთავეკოდი:a1_n7_1Data Type:Categorical
a1_n7_2:
ზოგადად საკლასო ოთახები როგორია სისუფთავის თვალსაზრისით? - იატაკის სისუფთავე- I. ზოგადი პირობები
შეკითხვა:ზოგადად საკლასო ოთახები როგორია სისუფთავის თვალსაზრისით? - იატაკის სისუფთავეკოდი:a1_n7_2Data Type:Categorical
a1_n7_3:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -მაგიდების ზედაპირების სისუფთავეკოდი:a1_n7_3Data Type:Categorical
a1_n7_4:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ჭერის სისუფთავეკოდი:a1_n7_4Data Type:Categorical
a1_n7_5:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -საკმარისი განათებაკოდი:a1_n7_5Data Type:Categorical
a1_n7_6:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ოთახის ტემპერატურაკოდი:a1_n7_6Data Type:Categorical
a1_n8_1:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -ფანჯრების სისუფთავეკოდი:a1_n8_1Data Type:Categorical
a1_n8_2:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -იატაკის სისუფთავეკოდი:a1_n8_2Data Type:Categorical
a1_n8_3:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -მაგიდების ზედაპირების სისუფთავეკოდი:a1_n8_3Data Type:Categorical
a1_n8_4:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? - ჭერის სისუფთავეკოდი:a1_n8_4Data Type:Categorical
a1_n8_5:
შეკითხვა:ზოგადად როგორია საკლასო ოთახების მდგომარეობა? -საკმარისი განათებაკოდი:a1_n8_5Data Type:Categorical

The Survey included both qualitative and quantitative components. Namely, the Methodology of Global Evaluation and Monitoring of Water, Sanitation and Hygiene (WASH) Conditions elaborated by the United Nations Children’s Fund was used for conducting the Survey. The methodology includes three basic methods: a) face to face interviews with School Principals/administrators, b) infrastructure and pupils’ hygiene behavior observation, and c) focus group discussions composed by the pupils and the teachers.
The general focus for the Survey was the Public Schools of Georgia active for 2013 (2085)
For the Quantitative Component selection size was defined by 600 schools. The selection frame was the list of schools provided by The Ministry of Education and Science of Georgia.
The Survey used the stratified selection. The following criteria were applied for stratification:
- Region
- Settlement type (town/village)
- Ethnic belonging - teaching language (Georgian/not Georgian, monolingual/ multilingual)
All schools in Georgia were divided into 35 strata. The total number of selected schools (600 schools) was distributed proportionally with the number of schools into the strata. Simple random sample was the sampling method for each stratum.
The margin of error for the quantitative component results not exceeds 5% Countrywide and 10% at Region level. The margin of errors with 95% of reliability in the strata is following:
- Tbilisi - 11%
- Towns - 8-13%
- Villages - 3.9%
For the qualitative Component focus group discussions were held at Public Schools in the capital city and several Regions of Georgia, namely in Kakheti, Kvemo Kartli and Mtsketa-Mtianeti. Focus group discussions were held with school teachers and pupils. While selection of schools for the discussion the size of schools (big, small) were taken into the consideration, as well as location (Capital, other towns, village, mountainous region) and schools with ethnic minorities.
The table below shows the schools and target groups involved in focus group discussions:
Target Groups |
Number of Focus Groups |
Place of Focus Group Discussions |
Pupils (boys: 5-8 grade) |
1 (8-10 მ Participants) |
Telavi |
Pupils (girls: 8-12 grade) |
2 (8-10 Participants) |
Tbilisi Shulaveri |
Teachers |
Tbilisi Dusheti |
In several cases, the focus group discussions were held out of school buildings, at the neutral places, which make it easier to select respondents from different schools. In other cases, conducting the focus group discussions at schools gave researcher the opportunity to on the one hand observe the school sanitation-hygiene conditions on spot and observe the problems; on the other hands increase the motivation of the respondents as they consider the visit of the researcher as a real interest in their problems.
Tools and Field Works
Questionnaire for School Principals, questionnaire for observations and the Focus Group Guides were worked out based on the WASH Methodology elaborated by the United Nations Children’s Fund using the standardized forms. The Survey indicators were discussed with the experts of the Ministry of Education and Science of Georgia, Ministry of Labor, Health and Social Affairs of Georgia and United Nations Children’s Fund Georgia Office.
United Nations Children’s Fund Georgia Office participated also in elaborating the Survey tools, trainings of interviewers/observers in rules of using the survey tools and specific terminology, provided the technical assistance to a Research Group while working on the report.
In total four tools were elaborated for the Survey: observation questionnaire, questionnaire for School Principals and Administrators, and two different Focus Group guides. The field works were preceded by the testing the tools.
The field works were implemented by research company BCG in the beginning of Autumn of 2013.
Field Works and References to the Data
- The research company addressed to the Principals of the selected schools in written explaining the goals and importance of the Survey. After the acquaintance of the issues the School Principals expressed their high interest towards it. According to them their interest and involvement in the Survey was caused by the acuity of the problem and appearance of the interested side.
- In certain cases, the School Principals refused to participate in the Survey based on the letter from the research organization. However, after the communication with the local Education Resource Centers, the problem was solved positively and the mentioned schools participated into the Survey.
- During the assessment process in certain cases, it became necessary to replace the selected schools from the Selection Reserve Database. It caused by the ongoing maintenance works and/or not functioning the school buildings where the pupils were sent to different private buildings.
- The sanitary-hygiene situation of the assessed schools are different which depends on different factors such as location, school size, composition of the pupils, school traditions, school management and etc. Accordingly, the range of the answers given to the questionnaire is wide.
- The main cases the information regarding the seasonal missing of the schools is based on the estimate evaluation of the School Principals and not on the statistics. As the Principals mention there is no this kind of registration any more. The high amount of school missing in the rural areas is connected to the Autumn when the pupils are involved in harvest.
- According to the researchers after receiving the letters, active mobilization was observation in schools. The schools looked cleaner and tidy then as usual. The researches named several facts of speaking with the school cleaners or household managers when they mentioned that they received the order of cleaning or maintenance beforehand from the School Principals.
- In some cases, the water was switched on only for their visit. According to them as a rule the water is closes for the reason of water economy.
- It should be mentioned that the School Principals have the problem of payment of the water fee especially in Tbilisi. According to them, the water fee for schools should not be calculated like it is calculated for the private Companies and the tariffs for schools should be lower.
- According the recommendations of the researchers it is better to have two researches while conducting this kind of assessments, one will get the information about the school using the questionnaire and another will observe the school infrastructure and hygiene behavior. In such cases, we will be able to avoid the influence of information received from the School Principals that will increase the objectivity of the observation.
- 0. Survey Details
-
s1:
Region- 0. Survey Details
Question:Code:s1Data Type:Categorical
Answers:- Tbilisi
- Imereti
- Kakheti
- Kvemo Kartli
- Shida Kartli
- Samtskhe-Javakheti
- Guria
- Adjara
- Mtskheta-Mtianeti
- Samegrelo / Zemo Svaneti
- Racha-Lechkhumi / Kvemo Svaneti
s3:
Type of settlement- 0. Survey Details
Question:Type of settlementCode:s3Data Type:Categorical
Answers:- Urban
- Rural
I. General Condition-
a1_n1_1:
How good the classrooms conditions are in general? - Windows cleanness- I. General Condition
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Windows cleannessCode:a1_n1_1Data Type:Categorical
Answers:- Good
- More or less good/Normal
- Bad
a1_n1_2:
How good the classrooms conditions are in general? - Floor cleanness- I. General Condition
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Floor cleannessCode:a1_n1_2Data Type:Categorical
a1_n1_3:
How good the classrooms conditions are in general? - Table surfaces cleanness- I. General Condition
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Table surfaces cleannessCode:a1_n1_3Data Type:Categorical
a1_n1_4:
How good the classrooms conditions are in general? - Ceiling cleanness- I. General Condition
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Ceiling cleannessCode:a1_n1_4Data Type:Categorical
a1_n1_5:
How good the classrooms conditions are in general? - Sufficient light- I. General Condition
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Sufficient lightCode:a1_n1_5Data Type:Categorical
a1_n1_6:
How good the classrooms conditions are in general? - Room temperature- I. General Condition
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Room temperatureCode:a1_n1_6Data Type:Categorical
a1_n2_1:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Windows cleannessCode:a1_n2_1Data Type:Categorical
a1_n2_2:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Floor cleannessCode:a1_n2_2Data Type:Categorical
a1_n2_3:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Table surfaces cleannessCode:a1_n2_3Data Type:Categorical
a1_n2_4:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Ceiling cleannessCode:a1_n2_4Data Type:Categorical
a1_n2_5:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Sufficient lightCode:a1_n2_5Data Type:Categorical
a1_n2_6:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Room temperatureCode:a1_n2_6Data Type:Categorical
a1_n3_1:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Windows cleannessCode:a1_n3_1Data Type:Categorical
a1_n3_2:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Floor cleannessCode:a1_n3_2Data Type:Categorical
a1_n3_3:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Table surfaces cleannessCode:a1_n3_3Data Type:Categorical
a1_n3_4:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Ceiling cleannessCode:a1_n3_4Data Type:Categorical
a1_n3_5:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Sufficient lightCode:a1_n3_5Data Type:Categorical
a1_n3_6:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Room temperatureCode:a1_n3_6Data Type:Categorical
a1_n4_1:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Windows cleannessCode:a1_n4_1Data Type:Categorical
a1_n4_2:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Floor cleannessCode:a1_n4_2Data Type:Categorical
a1_n4_3:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Table surfaces cleannessCode:a1_n4_3Data Type:Categorical
a1_n4_4:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Ceiling cleannessCode:a1_n4_4Data Type:Categorical
a1_n4_5:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Sufficient lightCode:a1_n4_5Data Type:Categorical
a1_n4_6:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Room temperatureCode:a1_n4_6Data Type:Categorical
a1_n5_1:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Windows cleannessCode:a1_n5_1Data Type:Categorical
a1_n5_2:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Floor cleannessCode:a1_n5_2Data Type:Categorical
a1_n5_3:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Table surfaces cleannessCode:a1_n5_3Data Type:Categorical
a1_n5_4:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Ceiling cleannessCode:a1_n5_4Data Type:Categorical
a1_n5_5:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Sufficient lightCode:a1_n5_5Data Type:Categorical
a1_n5_6:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Room temperatureCode:a1_n5_6Data Type:Categorical
a1_n6_1:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Windows cleannessCode:a1_n6_1Data Type:Categorical
a1_n6_2:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Floor cleannessCode:a1_n6_2Data Type:Categorical
a1_n6_3:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Table surfaces cleannessCode:a1_n6_3Data Type:Categorical
a1_n6_4:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Ceiling cleannessCode:a1_n6_4Data Type:Categorical
a1_n6_5:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Sufficient lightCode:a1_n6_5Data Type:Categorical
a1_n6_6:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Room temperatureCode:a1_n6_6Data Type:Categorical
a1_n7_1:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Windows cleannessCode:a1_n7_1Data Type:Categorical
a1_n7_2:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Floor cleannessCode:a1_n7_2Data Type:Categorical
a1_n7_3:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Table surfaces cleannessCode:a1_n7_3Data Type:Categorical
a1_n7_4:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Ceiling cleannessCode:a1_n7_4Data Type:Categorical
a1_n7_5:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Sufficient lightCode:a1_n7_5Data Type:Categorical
a1_n7_6:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Room temperatureCode:a1_n7_6Data Type:Categorical
a1_n8_1:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Windows cleannessCode:a1_n8_1Data Type:Categorical
a1_n8_2:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Floor cleannessCode:a1_n8_2Data Type:Categorical
a1_n8_3:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Table surfaces cleannessCode:a1_n8_3Data Type:Categorical
a1_n8_4:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Ceiling cleannessCode:a1_n8_4Data Type:Categorical
a1_n8_5:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Sufficient lightCode:a1_n8_5Data Type:Categorical
a1_n8_6:
Question:How good the classrooms conditions are in general? - Room temperatureCode:a1_n8_6Data Type:Categorical